Читачам

Поради читачу бібліотеки

Як вибирати книгу для читання?

      Зайшовши в бібліотеку, треба звернутися до її каталогів. В перекладі з грецької “каталог” означає “перелік”. Отже – це перелік усіх книг, які є в бібліотеці.

      Каталог необхідний кожній бібліотеці, він служить посередником між книгою і читачем. Переглядаючи каталог, читач дізнається, чи є в бібліотеці потрібна йому книга, які книги є по даній темі, які книги конкретного автора можна прочитати в цій бібліотеці.

      В залежності від свого читацького призначення каталоги бувають алфавітні й систематичні. До якого звернутись, залежить від того, що знає читач про книгу.

1. В картотеках картки з назвами книг підібрані за окремими темами.

2. На книжкових виставках ти завжди знайдеш цікаві книги.

3. Переглянь бібліографічні покажчики. Це книги про книги. В них ти знайдеш анотації – короткі розповіді про хороші книги і поради, про що і що читати.

4.Ти можеш сам вибрати книгу з полиць відкритого доступу.


Як працювати з підручником?

1.      Прочитати увесь заданий текст, глибоко вдумуючись у його зміст. Пам’ятай, що читання підручника без напруження думки – марна трата часу.

2.      Працюй завжди з ручкою або олівцем у руках.

3.      Засвоєнню допоможуть схематичні малюнки  й записи.

4.      Поділи в думці текст на частини і знайди основну думку.

5.      Читаючи текст, пов’язуй його з часом, картою, графіками схемами підручника. Пам’ятай, що без хронології та карти немає історії.

6.      Порівнюй, зіставляй вивчений матеріал, факти, явища з іншими.

7.      Складай короткий усний (письмовий) план прочитаного.

8.      Намагайся в тексті знайти відповідь на кожне запитання, наведене в кінці параграфа.

9.      Привчай себе до самоконтролю: обов’язково перекажи в голос або про себе заданий матеріал спочатку по частинах, а потім  у цілому весь параграф. Роби це так, щоб словам було тісно, а думкам – просторо.

10. Виконуй завжди домашнє завдання.

11. Долай труднощі, а не тікай від них. Працюй наполегливо і систематично над книжкою.


Як працювати з довідковою літературою?

Друзі! Навіть найрозумніша людина в світі не може пам’ятати великі події сучасного та минулого, численні дати, цифри, факти.

Доповнюють пам’ять людині книги, які все знають, - словники, довідники, енциклопедії. Ці книги – друзі нашої пам’яті, вони дають відповіді на будь-яке питання.

Як же ці книги побудовані? Як ними користуватися в роботі?

Найпростіші з них – словники. В них зібрані слова, розташовані в алфавітному порядку.  Найбільшим попитом користується орфографічний словник. Майже всі ми ним користуємося, коли не знаємо, як писати те чи інше слово. Коли ж Вас цікавитиме значення слова, історія його походження, то користуйтеся “Тлумачним словником”. Прикладом “Тлумачного словника” є словник російського вченого і письменника В.Даля, автор словника зібрав 200000 слів. Кожне слово має пояснення і тлумачення. Цей словник надає велику допомогу при читанні російської дореволюційної літератури, пояснює слова, які нам сьогодні не зрозумілі.

При читанні газет та журналів Ви часто зустрічаєтесь зі словами, які прийшли з інших мов народів світу – тут Вам допоможе “Словник іншомовних слів”.

Кожен учень повинен мати відповідні навички роботи зі словником. Уважно переглядайте передмову до словників, знайомтесь з умовними позначками.

Нашим добрим помічником є енциклопедія. Само слово взяте з грецької мови і означає “коло знань”. В наш час енциклопедіями називають книги, в яких коротко викладено у певній системі наукові дані про науку, техніку, культуру, природу, мистецтво та ін. У більшості матеріал в енциклопедіях розміщено в алфавітному порядку. Винятком з цього є Дитяча енциклопедія (ДЕ). В ній матеріал розміщено за системою знань. В її створенні брали участь педагоги,  письменники , художники. Кожний том присв’ячений окремій галузі знань. ДЕ витримала кілька видань. У кожному томі вміщуються таблиці й різні допоміжні покажчики: Хронологічний, алфавітний, бібліографічний. Останній рекомендує найбільш цікаві книги по темі, якій присв’ячено даний том.